Biografia

WOJCIECH ADAMCZYK

Data i miejsce urodzenia: 4 lipca 1959, Szczecin, Polska

Studia wyższe:

1978-1982 studia na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie (obecnie Akademia Teatralna);
w trakcie studiów działalność w organizacjach studenckich, członek Rady Wydziału i Senatu Uczelni;
dyplom z wyróżnieniem

1983-1987 studia na Wydziale Reżyserii warszawskiej PWST; ponownie członek Rady Wydziału i Senatu PWST, przewodniczący Niezależnego Samorządu Studenckiego; dwukrotnie, w latach akademickich 1985\86 i 1986\87 laureat rocznego stypendium Ministra Kultury i Sztuki dla wyróżniających się młodych twórców-studentów szkół artystycznych; studia ukończone z wynikiem bardzo dobrym
1988 stypendysta rządu francuskiego (staż reżyserski w Paryżu, Centre National Gennevilliers);

Praca zawodowa:

1982-1986 aktor w Teatrze Popularnym w Warszawie; członek Rady Artystycznej teatru
1986-1989 etatowy reżyser Teatru im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku, członek Rady Artystyczno – Programowej teatru
1989-1990 etatowy reżyser Teatru Polskiego we Wrocławiu i członek Rady Artystyczno – Programowej teatru
1990-1993 bez etatu, praca w teatrach w kraju i za granicą, praca w Telewizji Polskiej
od 1993 etatowy wykładowca Akademii Teatralnej w Warszawie
1995-2003 konsultant artystyczny Teatru Powszechnego w Łodzi
2004-2008 etatowy reżyser Teatru Ateneum w Warszawie
od 5 października 2020 dyrektor artystyczny Teatru Ateneum

Przynależność organizacyjna i działalność społeczna:

Członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich od 2005 roku
Członek Związku Artystów Scen Polskich od 1982 roku (do momentu rozwiązania organizacji w stanie wojennym na jesieni 1982! – członkostwo wznowione w 1992 roku); 1994-2005 Przewodniczący Sekcji Reżyserów i członek Zarządu Głównego ZASP; w 1988 r. delegat ZASP (jako niestowarzyszony) na Festiwal Teatralny w Błagojevgradzie (Bułgaria); w latach 1994-1996 reprezentant ZASP w komisji selekcyjnej „Konkursu na wystawienie polskiej sztuki współczesnej”, organizowanego przez Ministerstwo Kultury i Sztuki.
Członek Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (ITI) od 1994 r.;
w 1996 r. gość Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego w Tampere (Finlandia)
Członek Stowarzyszenia MENSA od 1989 roku

Praca pedagogiczna:

Od 1993 roku wykładowca „przedmiotu głównego” (seminarium reżyserskie) na Wydziale Reżyserii warszawskiej Akademii Teatralnej.
Kwalifikacje naukowe I stopnia (doktorat) przyznane 22 maja 2000 roku.
Stopień doktora habilitowanego przyznany 5 listopada 2005 roku.
Od 1 września 2002 roku do 31 sierpnia 2005 roku Dziekan Wydziału Reżyserii.
Od 1 września 2005 do 31 sierpnia 2012 roku prodziekan wydziału.
Od 1 listopada 2007 profesor Akademii Teatralnej w Warszawie.

Od 10 kwietnia 2015 profesor zwyczajny (nominację wręczył Prezydent RP 18 VI 2015r.)

Od 10 stycznia 2017 członek Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów.

Od 8 maja 2019 członek Rady Doskonałości Naukowej.

Teatr:

2019 Wiktor Szenderowicz, „Pan Ein i problemy ochrony przeciwpożarowej (Gospodin Ajn i problemy protiwopożarnoj bezopastnosti)”, Teatr Współczesny w Warszawie, w rolach głównych: Leon Charewicz, Andrzej Zieliński, Joanna Jeżewska, Remigiusz Jankowski, Zbigniew Suszyński, Szymon Roszak, Ewa Porębska, Monika Pikuła, Monika Kwiatkowska, Jan Pęczek, Mateusz Król, Sebastian Świerszcz  prapremiera światowa

2016 Cat Delaney, „Lepiej już było (Welfarewell)”, Teatr Współczesny w Warszawie, w rolach głównych: Marta Lipińska, Agnieszka Pilaszewska, Joanna Jeżewska, Agnieszka Suchora, Katarzyna Dąbrowska, Ewa Porębska, Monika Kwiatkowska, Sebastian Świerszcz, Zbigniew Suszyński

2014 Robert Brutter, „Cud medyczny w Wilkowyjach”, Teatr Gudejko w Warszawie, w rolach głównych: Beata Olga Kowalska, Wojciech Wysocki, Bogdan Kalus i Sylwester Maciejewski

2013 Francis Veber, „Najdroższy (Cher Trèsor)”, Teatr Współczesny w Warszawie, w rolach głównych: Andrzej Zieliński, Sławomir Orzechowski, Weronika Nockowska, Joanna Jeżewska, Katarzyna Dąbrowska, Krzysztof Kowalewski, Dariusz Dobkowski

2011 Neil Simon, „Drugi rozdział (The Second Chapter)”, Teatr Capitol w Warszawie, w rolach głównych: Tamara Arciuch, Daria Widawska, Piotr Grabowski, Bartek Kasprzykowski.

2009 Neil Simon, „Dziwna para (The Odd Couple)”, Teatr Capitol w Warszawie, w rolach głównych: Artur Barciś, Cezary Żak, Viola Arlak, Katarzyna Żak, Wojciech Wysocki, Piotr Skarga, Witold Wieliński.

Francis Veber, „Co ja panu zrobiłem, Pignon? (I”Emmerdeur)”, Teatr Kwadrat w Warszawie, w rolach głównych: Paweł Wawrzecki, Grzegorz Wons, Andrzej Grabarczyk, Magdalena Stużyńska, Renata Dancewicz, Andzrej Nejman.

Wiktor Szenderowicz „Ludzie i anioły (Dwa angieła, czetyrie cziełowieka)” , Teatr Współczesny w Warszawie, w rolach głównych: Andrzej Zieliński (Warszawski Feliks 2009 za najlepszą główną rolę męską), Sławomir Orzechowski (nominacja do Warszawskiego Feliksa w kategorii najlepsza główna rola męska), Janusz R. Nowicki, Leon Charewicz, Zbigniew Suszyński, Michał Piela

2008 Robert Brutter, „Smak mamrota”, Teatr Capitol w Warszawie, w rolach głównych: Ewa Kuryło, Piotr Pręgowski, Bogdan Kalus, Sylwester Maciejewski.

2004 John Whiting, „Demony (The Devils)”, Teatr Ateneum w Warszawie, w rolach głównych: Bartosz Opania, Maria Ciunelis, Marian Opania, Krzysztof Gosztyła, Tadeusz Borowski, Magdalena Górska, Jan Kociniak, Jan Matyjaszkiewicz, Jerzy Kamas, Jan Tomaszewski i inni

2003 Eric-Emmanuel Schmitt, „Frederick albo Bulwar Zbrodni (Frederick ou le Boulevard du Crime)”, Teatr Ateneum w Warszawie, w rolach głównych: Piotr Fronczewski, Ewa Wiśniewska, Magdalena Wójcik, Magdalena Górska, Krzysztof Tyniec, Jan Kociniak, Jan Matyjaszkiewicz, Tadeusz Borowski, prapremiera polska

2002 Johnnie Mortimer & Brian Cooke, „Kiedy kota nie ma (When The Cat’s Away)”, Teatr Powszechny w Łodzi

2001 William Gibson, „Dwoje na huśtawce (Two For The Seesaw)”, Teatr Ateneum w Warszawie, w rolach głównych: Magdalena Wójcik i Bartosz Opania, jubileusz 40-lecia Sceny 61
Bertolt Brecht, „Kariera Arturo Ui (Der Aufhaltsame Aufstieg des Arturo Ui)”, Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni, w roli tytułowej Andrzej Pieczyński (nagroda Marszałka Województwa za najlepszą rolę męską w sezonie 2001/2002), inscenizacja i reżyseria
Francis Veber, „Kolacja dla głupca (Le dîner de cons)”, Teatr Ateneum w Warszawie, w rolach głównych: Wojtek Pszoniak (nagroda im. Aleksandra Zelwerowicza dla najlepszego aktora sezonu 2000/2001 za rolę Francois Pignona, nominacja do Feliksa 2001 za najlepszą rolę męską), Krzysztof Tyniec (Nagroda Aktorska na VIII Festiwalu Sztuk Przyjemnych w Łodzi, 2002) i Piotr Fronczewski,

2000 Marian Hemar, „Piękna Lucynda”, Teatr Syrena w Warszawie, inscenizacja i reżyseria, w rolach głównych: Justyna Sieńczyłło, Izabella Olejnik (nominacja do nagrody Felixa 2001 za najlepszą damską rolę drugoplanową), Jan Matyjaszkiewicz (nominacja do nagrody Feliksa 2001 za najlepszą męską rolę drugoplanową), Krzysztof Stelmaszyk, Grzegorz Wons
Eric-Emmanuel Schmitt, „Libertyn (Le libertine)”, Teatr Ateneum w Warszawie, prapremiera polska, w roli tytułowej: Leonard Pietraszak, w rolach głównych Maria Pakulnis, Magdalena Wójcik, Agata Buzek
Bruno Castan, „Piękna z laguny (Belle des Eaux)”, Teatr Powszechny w Łodzi, prapremiera polska

1998 Juliusz Słowacki, „Balladyna”, Teatr Powszechny w Łodzi
Dale Wasserman, „Lot nad kukułczym gniazdem (One Flew Over The Cuckoo’s Nest)”, Teatr Polski w Bydgoszczy, adaptacja i reżyseria, w roli McMurphy’ego: Andrzej Pieczyński

1997 Thornton Wilder, „Nasze miasto (The Our Town)”, Teatr Powszechny w Łodzi

1995 Thomas Middleton \ William Rowley, „Zwodnica (The Changeling)”, Teatr Kameralny w Warszawie

1994 Alfred de Musset, „Kaprys (Le Caprice)”, teatr Polskiego Radia

1993 Kurt Vonnegut, „Matka noc (Mother Night)”, Teatr Ateneum w Warszawie, adaptacja i reżyseria, w rolach głównych: Jerzy Kamas, Janusz Michałowski, Henryk Talar
Friedrich Dürrenmatt, „Wizyta starszej pani (Der Besuch der alten Dame)”, Teatr Współczesny w Warszawie, w rolach głównych: Maja Komorowska, Wiesław Michnikowski, Henryk Bista, Marek Bargiełowski

1992 Ray Cooney, „Ratuj się kto może (Run For Your Wife)”, Teatr Powszechny w Łodzi
Christian Giudicelli, „Pierwsza młodość (La Premiere Jeunesse)”, Teatr Polski we Wrocławiu, prapremiera polska, w rolach głównych Iga May’r i Danuta Balicka

1991 Peter Shäffer, „Amadeus”, Teatr Polski we Wrocławiu, w roli Salieriego: Igor Przegrodzki

1990 David Pownall, „Kurs mistrzowski (The Master Class)”, Teatr Polski we Wrocławiu, prapremiera polska
Bruno Castan, „Belle des Eaux”, Théâtre du Pelican, Clermont – Ferrand, współreżyseria
Jean-Claude Brisville, „Kolacja (Le Souper)”, Teatr Powszechny w Warszawie, prapremiera polska, w rolach głównych: Janusz Gajos i Władysław Kowalski

1989 Nikolai Erdman, „Samobójca (Samoubiyets)”, Teatr Dramatyczny w Płocku

1987 Emmanuel Robles, „Montserrat”, Teatr Dramatyczny w Płocku, przedstawienie dyplomowe

1986 Stanisław Ignacy Witkiewicz, „Niepodległość trójkątów”, Teatr Popularny w Warszawie, warsztat reżyserski PWST

Opera, operetka, musical:

2017 Wolfgang Amadeus Mozart, „Wesele Figara (Le Nozze di Figaro)”, Opera NOVA w Bydgoszczy, w rolach głównych: Krystyna Nowak, Marta Ustyniak, Karolina Makuła, Ewelina Rakoca-Larcher, Gabriela Kamińska, Anna Wierzbicka, Katarzyna Nowak-Stańczyk, Małgorzata Grela, Hanna Okońska, Janusz Żak, Łukasz Goliński, Sławomir Kowalewski, Adam Zaremba, Szymon Rona, Łukasz Jakubczak, Jacek Greszta, Kuba Zarębski.

2014 Emmerich Kálmán, „Księżniczka czardasza (Die Csardarsfürstin)”, Opera Nova w Bydgoszczy, adaptacja, inscenizacja i reżyseria, w roli tytułowej Urszula Piwnicka, Dorota Sobczak i Darina Gapicz

2002 Julian Tuwim, „Żołnierz królowej Madagaskaru”, Teatr Syrena w Warszawie, adaptacja i reżyseria, w roli tytułowej Jan Matyjaszkiewicz (Felix 2003 za najlepszą rolę męską w sezonie 2002/2003) i Leon Charewicz, w pozostałych rolach m.in. Beatrycze Łukaszewska, Teresa Lipowska, Tadeusz Pluciński, Grzegorz Wons

Emmerich Kálmán, „Księżniczka czardasza (Die Csardarsfürstin)”, Teatr Muzyczny w Łodzi, nowa, uwspółcześniona adaptacja w 120 rocznicę urodzin kompozytora, w roli tytułowej Małgorzata Długosz
Emmerich Kálmán, „Księżniczka czardasza (Die Csardarsfürstin)”, Gliwicki Teatr Muzyczny, adaptacja i reżyseria, w roli tytułowej Małgorzata Długosz

2001 Ruggero Leoncavallo, „Pajace (Pagliacci)”, Pietro Mascagni, „Rycerskość wieśniacza (Cavalleria rusticana)”, Opera i Operetka w Krakowie, inscenizacja i reżyseria, w rolach głównych: Monika Swarowska, Tomasz Kuk, Marta Abako, Andrzej Biegun, Imeri Kawsadze2000
Carl Zeller, „Ptasznik z Tyrolu(Der Vogelhändler)”, Teatr Muzyczny w Gliwicach, w rolach głównych Jacek Laszczkowski, Małgorzata Długosz, Stanisław Ptak, Roman Baranowicz

1999 Vincenzo Bellini, „I Capuleti e i Montecchi”, Opera i Operetka w Krakowie, kierownictwo muzyczne: Richard Bonynge, w rolach głównych Bożena Zawiślak i Anna Karasińska
Emmerich Kálmán, „Księżniczka czardasza (Die Csárdásfűrstin)”, Chicago, Naperville Symphony Orchestra, inscenizacja i reżyseria

1997 Emmerich Kálmán, „Księżniczka czardasza (Die Csárdásfűrstin)”, Teatr Muzyczny ROMA w Warszawie, inscenizacja i reżyseria, w rolach głównych Grażyna Brodzińska, Bogusław Morka, Jacek Laszczkowski, Edyta Ciechomska, Wanda Polańska
Franz von Suppé, „Boccaccio”, Teatr Muzyczny w Gliwicach, inscenizacja i reżyseria

1996 Burt Bacharach, „Obiecanki cacanki (Promises, promises)”, Teatr Powszechny w Łodzi
Carl Zeller, „Ptasznik z Tyrolu (Der Vogelhändler)”, Teatr Muzyczny ROMA w Warszawie, inscenizacja i reżyseria, w rolach głównych Grażyna Brodzińska, Bogusław Morka, Roma Owsińska, Jacek Laszczkowski

1994 Johann Strauss, „Zemsta nietoperza (Die Fledermaus)”, Teatr Muzyczny w Łodzi, inscenizacja i reżyseria
Johann Strauss, „Die Fledermaus” (wersja w jęz. niemieckim), Teatr Muzyczny w Łodzi, inscenizacja i reżyseria

Filmy:

2007 „Ranczo Wilkowyje”, scenariusz Robert Brutter i Jerzy Niemczuk, zdjęcia Włodzimierz Głodek, muzyka Krzesimir Dębski, w rolach głównych: Cezary Żak, Artur Barciś, Ilona Ostrowska, Paweł Królikowski, Radosław Pazura, Marta Chodorowska, Grzegorz Woś, Piotr Ligienza, Marta Lipińska, Grzegorz Wons

Teatr TV:

2019 Wiktor Szenderowicz, „Ekspedycja (Tiozka Schweitzera)”, w rolach głównych: Adrian Zaremba, Cezary Żak, Martyna Byczkowska, Marta Lipińska, Sławomir Grzymkowski, Krzysztof Dracz, Witold Wieliński, Cezary Żak, scenariusz telewizyjny i reżyseria

2016 Wiktor Szenderowicz, „Ludzie i anioły (Dwa angieła, czetyrie cziełowieka)” ,  w rolach głównych: Andrzej Zieliński, Sławomir Orzechowski, Jan Pęczek, Leon Charewicz, Zbigniew Suszyński, Jacek Bursztynowicz.

1996 Gerald Moon, „Zwłoki (The Corps!)”, teatr TV (65 min.), w rolach głównych: Piotr Fronczewski i Grzegorz Wons,

1995 Valerie Bonnier, „Eskapada (L’ Escapade)”, teatr TV (60 min.), scenariusz i reżyseria, w rolach głównych: Grażyna Szapołowska i Piotr Fronczewski,
Charles Dickens, „Świerszcz za kominem (The Cricket and the Hearth)”, teatr TV (60 min.), scenariusz i reżyseria, w rolach głównych: Magdalena Wójcik, Janusz Michałowski, Piotr Fronczewski, Henryk Bista,

1994 Neil Simon, „Drugi rozdział (Chapter Two)”, teatr TV (95 min.), w rolach głównych: Joanna Żółkowska, Agnieszka Kotulanka, Piotr Fronczewski, Jan Englert

1992 Jean Giraudoux, „Wariatka z Chaillot (La Folle de Chaillot)”, teatr TV (115 min.), w rolach głównych: Maja Komorowska, Władysław Kowalski, Marek Bargiełowski, Elżbieta Kępińska, Grażyna Barszczewska, Joanna Żółkowska

1991 Alexandre Dumas \ Jean-Paul Sartre, „Kean”, teatr TV, (180 min.), w rolach głównych: Anna Romantowska, Joanna Szczepkowska, Janusz Gajos, Władysław Kowalski
Wiesław Wiernicki, „Restauracja”, teatr TV (90 min.), prapremiera, w roli głównej: Krzysztof Stroiński
Witold Gombrowicz, „Zbrodnia z premedytacją”, teatr TV (70 min.), w roli Sędziego: Igor Przegrodzki
Jean-Claude Brisville, „Kolacja (Le Souper)”, teatr TV (90 min.), w rolach głównych: Janusz Gajos i Władysław Kowalski

1989 Emmanuel Robles, „Montserrat”, teatr TV (90 min.), scenariusz i reżyseria , w rolach głównych: Zbigniew Bielski, Dariusz Siatkowski, Bronisław Wrocławski

1988 Kiryl Bulitschov, „Swojskie spotkania III stopnia”, teatr TV (60 min.), w roli głównej: Krzysztof Stroiński
Friedrich Dürrenmatt, „Sędzia i jego kat (Der Richter und sein Henker)”, teatr TV (110 min.), scenariusz i reżyseria, w rolach głównych: Igor Przegrodzki i Zygmunt Bielawski

1987 Joanna Papuzińska, „A gdzie ja się, biedniuteńki, podzieję…”, teatr TV dla dzieci w trzech częściach (180 min.)

Seriale telewizyjne:

2018 „Dziewczyny ze Lwowa 3”, w rolach głównych: Anna Maria Buczek, Magdalena Wróbel, Anna Gorajska, Katarzyna Ucherska, Marta Lipińska, Dorota Segda, Magdalena Pociecha, Marian Dziędziel, Krzysztof Stelmaszyk, Stanisław Brejdygant, Sławomir Grzymkowski, Adrian Zaremba, Grażyna Strachota, Monika Jarosińska, Piotr Zelt, Piotr Ligienza, Mateusz Rusin, 13 odcinków

2017 „Dziewczyny ze Lwowa 2”, w rolach głównych: Anna Maria Buczek, Magdalena Wróbel, Anna Gorajska, Katarzyna Ucherska, Marta Lipińska, Dorota Segda, Marian Dziędziel, Krzysztof Stelmaszyk, Stanisław Brejdygant, Sławomir Grzymkowski, Adrian Zaremba, Grażyna Strachota, Monika Jarosińska, Piotr Zelt, 13 odcinków

2016 „Ranczo 10”, w rolach głównych: Ilona Ostrowska, Marta Lipińska, Cezary Żak, Paweł Królikowski, Emilia Komarnicka, Dorota Chotecka, Violetta Arlak, Magdalena Kuta, Marta Chodorowska, Wojciech Wysocki, Jacek Kawalec, Beata Olga Kowalska, Arkadiusz Nader, Grzegorz Wons, Artur Barciś, Mateusz Rusin, Piotr Pręgowski, Bogdan Kalus, Sylwester Maciejewski, Franciszek Pieczka, Piotr Ligienza, Bartek Kasprzykowski, Anna Iberszer, Elżbieta Romanowska, Lidia Sadowa, Agnieszka Pawełkiewicz, Dobromir Dymecki, Mateusz Krawczyk, Wiesław Komasa, Magda Waligórska, Grażyna Zielińska, Kacper Matula  i Leon Charewicz, 13 odcinków

2015 „Dziewczyny ze Lwowa”, w rolach głównych: Anna Maria Buczek, Magdalena Wróbel, Anna Gorajska, Katarzyna Ucherska, Marta Lipińska, Dorota Segda, Marian Dziędziel, Krzysztof Stelmaszyk, Stanisław Brejdygant, Sławomir Grzymkowski, Adrian Zaremba, Józef Pawłowski, Paulina Chapko, 13 odcinków

2015 „Ranczo 9”, w rolach głównych: Ilona Ostrowska, Marta Lipińska, Cezary Żak, Paweł Królikowski, Emilia Komarnicka, Dorota Chotecka, Violetta Arlak, Magdalena Kuta, Marta Chodorowska, Wojciech Wysocki, Jacek Kawalec, Beata Olga Kowalska, Arkadiusz Nader, Grzegorz Wons, Artur Barciś, Mateusz Rusin, Piotr Pręgowski, Bogdan Kalus, Sylwester Maciejewski, Franciszek Pieczka, Piotr Ligienza, Bartek Kasprzykowski, Anna Iberszer, Elżbieta Romanowska, Lidia Sadowa, Agnieszka Pawełkiewicz, Dobromir Dymecki, Mateusz Krawczyk, Wiesław Komasa, Magda Waligórska, Grażyna Zielińska, Kacper Matula  i Leon Charewicz, 13 odcinków

2014 „Ranczo 8”, w rolach głównych: Ilona Ostrowska, Marta Lipińska, Cezary Żak, Paweł Królikowski, Emilia Komarnicka, Dorota Chotecka, Violetta Arlak, Wojciech Wysocki, Jacek Kawalec, Beata Olga Kowalska, Arkadiusz Nader,      Grzegorz Wons, Artur Barciś, Mateusz Rusin, Piotr Pręgowski, Bogdan Kalus, Sylwester Maciejewski, Franciszek Pieczka, Piotr Ligienza, Bartek Kasprzykowski, Elżbieta Romanowska, Patrycja Kazadi, Agnieszka Pawełkiewicz, Dobromir Dymecki,Tomasz Sapryk i Leon Charewicz, 13 odcinków

2013 „Ranczo 7”, w rolach głównych: Ilona Ostrowska, Marta Lipińska, Cezary Żak, Paweł Królikowski, Emilia Komarnicka, Dorota Chotecka, Violetta Arlak, Wojciech Wysocki, Jacek Kawalec, Beata Olga Kowalska, Arkadiusz Nader, Grzegorz Wons, Artur Barciś, Mateusz Rusin, Piotr Pręgowski, Bogdan Kalus, Sylwester Maciejewski, Franciszek Pieczka, Piotr Ligienza, Bartek Magdziarz, Elżbieta Romanowska, Patrycja Kazadi, Agnieszka Pawełkiewicz, Tomasz Sapryk i Leon Charewicz, 13 odcinków

2012 „Ranczo 6” w rolach głównych: Ilona Ostrowska, Marta Lipińska, Cezary Żak, Paweł Królikowski, Dorota Chotecka, Violetta Arlak, Wojciech Wysocki, Jacek Kawalec, Beata Olga Kowalska, Arkadiusz Nader, Grzegorz Wons, Artur Barciś, Mateusz Rusin, Piotr Pręgowski, Bogdan Kalus, Sylwester Maciejewski, Franciszek Pieczka, Piotr Ligienza, Szymon Nygard, Elżbieta Romanowska, Patrycja Kazadi, Agnieszka Pawełkiewicz, Tomasz Sapryk i Leon Charewicz, 13 odcinków

2012 „Siła wyższa” w rolach głównych: Anna Dereszowska, Katarzyna Żak, Piotr Fronczewski, Piotr Grabowski, Krzysztof Dracz, Krzysztof Zawadzki, Monika Krzywkowska, Sławomir Pacek, Robert Majewski, Leon Charewicz, Dagmaran Bąk, Marta Mazurek, Agnieszka Michalska, Karolina Nolbrzak, Katarzyna Wajda, Michał Lesień, Rafał Rutkowski, Maciej Wierzbicki, Adam Krawczuk, Marcin Perchuć, Kamilla Baar, Remigiusz Jankowski, Rafał Zawierucha, 13 odcinków

2011 „Ranczo 5” w rolach głównych: Ilona Ostrowska, Marta Lipińska, Cezary Żak, Paweł Królikowski, Dorota Chotecka, Violetta Arlak, Wojciech Wysocki, Jacek Kawalec, Beata Olga Kowalska, Arkadiusz Nader, Grzegorz Wons, Artur Barciś, Bartek Kasprzykowski, Piotr Pręgowski, Bogdan Kalus, Sylwester Maciejewski, Franciszek Pieczka, Piotr Ligienza, Dorota Segda, Elżbieta Romanowska, Patrycja Kazadi, Agnieszka Pawełkiewicz, Tomasz Sapryk i Leon Charewicz, 13 odcinków

2010 „Ludzie Chudego” w rolach głównych: Cezary Żak, Piotr Pręgowski, Michał Żurawski, Dorota Segda, Edyta Olszówka, Paulina Chapko, Anna Cieślak, Ewa Borowik, Marian Dziędziel, Maciej Marczewski, Anna Maria Buczek, Waldemar Barwiński, Jacek Braciak, Piotr Zelt, 13 odcinków.

2009 „Tancerze. Semestr drugi”, w rolach głównych: Magdalena Walach, Katarzyna Glinka, Viola Arlak, Małgorzata Niemirska, Karolina Szymańska, Dorota Czaja, Janusz Michałowski, Mirosław Baka, Marcin Dorociński, Wojciech Mecwaldowski, Sebastian Fabijanski, Kamil Czarnecki, odcinki 11-20

2009 „Ranczo 4”, w rolach głównych: Ilona Ostrowska, Marta Lipińska, Cezary Żak, Paweł Królikowski, Dorota Chotecka, Violetta Arlak, Wojciech Wysocki, Jacek Kawalec, Beata Olga Kowalska, Arkadiusz Nader, Grzegorz Wons, Artur Barciś, Bartek Kasprzykowski, Piotr Pręgowski, Bogdan Kalus, Sylwester Maciejewski, Franciszek Pieczka, Piotr Ligienza, Przemysław Sadowski i Elżbieta Romanowska, 13 odcinków

2008 „Ranczo 3”, w rolach głównych: Ilona Ostrowska, Marta Lipińska, Cezary Żak, Paweł Królikowski, Dorota Chotecka, Violetta Arlak, Wojciech Wysocki, Jacek Kawalec, Beata Olga Kowalska, Arkadiusz Nader, Grzegorz Wons, Sylwia Gliwa, Bartek Kasprzykowski, Leon Niemczyk, Piotr Pręgowski, Bogdan Kalus, Sylwester Maciejewski, Franciszek Pieczka, Piotr Ligienza, Przemysław Sadowski i Elżbieta Romanowska, 13 odcinków

2007 „Halo, Hans”, w rolach głównych: Tamara Arciuch, Katarzyna Galica, Małgorzata Socha, Dorota Chotecka, Bartek Kasprzykowski, Cezary Żak, Artur Barciś, Piotr Pręgowski, Grzegorz Wons, Bogdan Kalus, 13 odcinków

2007 „Ranczo 2”, w rolach głównych: Ilona Ostrowska, Marta Lipińska, Cezary Żak, Paweł Królikowski, Dorota Chotecka, Violetta Arlak, Wojciech Wysocki, Jacek Kawalec, Beata Olga Kowalska, Arkadiusz Nader, Grzegorz Wons, Leon Niemczyk, Piotr Pręgowski, Bogdan Kalus, Sylwester Maciejewski, Franciszek Pieczka, Piotr Ligienza i Przemysław Sadowski , 13 odcinków

2006 „Ranczo”, w rolach głównych: Ilona Ostrowska, Marta Lipińska, Cezary Żak, Paweł Królikowski, Dorota Chotecka, Violetta Arlak, Wojciech Wysocki, Jacek Kawalec, Beata Olga Kowalska, Arkadiusz Nader, Grzegorz Wons, Leon Niemczyk, Piotr Pręgowski, Bogdan Kalus, Sylwester Maciejewski, 13 odcinków

„U fryzjera”, w rolach głównych: Joanna Liszowska, Patrycja Szczepanowska, Magdalena Kuta, Grzegorz Wons, Artur Pontek, Robert Koszucki, 13 odcinków

2005 „Pensjonat pod Różą”, w rolach głównych: Agata Kulesza, Magdalena Walach, Marzena Trybała, Piotr Pilitowski, Aleksander Trąbczyński, Piotr Adamczyk i inni, 15 odcinków

2004 „Dziupla Cezara”, w rolach głównych: Małgorzata Socha, Piotr Adamczyk, Bogdan Kalus, Grzegorz Wons, 13 odcinków

„Całkiem nowe lata miodowe”, w rolach głównych: Dorota Chotecka, Katarzyna Żak, Cezary Żak, Artur Barciś i Radosław Pazura, 9 odcinków

„Camera Cafe II”, w rolach głównych: Piotr Pręgowski, Tomasz Kot, Joachim Lamża, Magda Kacprzak, Iwona Wszołkówna i inni, 15 odcinków

2003 „Na Wspólnej”, 50 odcinków

2001 „Miodowe lata”, w rolach głównych: Cezary Żak i Artur Barciś, 3 odcinki

1999-2000 „Rodzina zastępcza”, w rolach głównych: Gabriela Kownacka, Maryla Rodowicz, Piotr Fronczewski, 22 odcinki

1997-1998 „Rodziców nie ma w domu”, w rolach głównych: Krzysztof Kowalewski i Edyta Olszówka, 51 odcinków

1993-2000 „Tata, a Marcin powiedział…”, 287 odcinków, współautorstwo scenariuszy i reżyseria, w rolach głównych: Piotr Fronczewski i Mikołaj Radwan, 64 miejsce na liście 100 najlepszych programów w całej historii Telewizji Polskiej (POLITYKA)

Nagrody:

  • 2019, Złota Gloria Artis od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
  • 2017, Złota Telekamera Tele Tygodnia dla serialu „Ranczo”
  • 2016, nominacja do Polskich Orłów Filmowych w kategorii „najlepszy filmowy serial fabularny” dla „Dziewczyn ze Lwowa”
  • 2016, Telekamera Tele Tygodnia w kategorii „serial komediowy” dla serialu „Ranczo”
  • 2016, IX Festiwal Komedii w Katowicach, Nagroda Publiczności dla spektaklu   „Ludzie i anioły”
  • 2015, nominacja do nagrody TOTUS  „medialny”
  • 2015, „Granat” dla Najlepszego Serialu Komediowego na XIX Festiwalu Filmów Komediowych w Lubomierzu
  • 2015, Nagroda dla Polskiego Serialu Wszechczasów i Nagroda Publiczności na I Festiwalu Polskich Seriali Telewizyjnych w Elblągu
  • 2015, nominacja do Polskich Orłów Filmowych w kategorii „najlepszy filmowy serial fabularny” dla „Rancza 8”
  • 2015, Telekamera Tele Tygodnia w kategorii „serial komediowy” dla serialu „Ranczo”.
  • 2014, nominacja do nagrody TOTUS  „za promowanie w popularnej, komediowej formule ważnych wartości duchowych”.
  • 2011, Złota Kropa Onetu dla najlepszego serialu telewizyjnego pierwszej dekady XXI wieku.
  • 2010, Nagroda Publiczności na III Katowickim Karnawale Komedii dla „Dziwnej Pary” z Teatru Capitol.
  • 2009, Telekamera Tele Tygodnia w kategorii „serial komediowy” dla serialu „Ranczo” oraz Supertelekamera roku 2009 dla „Rancza”,
  • 2008, Lucerna, 48 Międzynarodowy Festiwal Twórczości Telewizyjnej „Rose d’Or”, nominacja w kategorii „sitcom” dla serialu „Halo, Hans”,
  • 2008, Nagroda Publiczności na I Katowickim Karnawale Komedii dla „Kolacji dla głupca” z Teatru Ateneum
  • 2007, Gdańsk, VIII Festiwal Dobrego Humoru, Grand Prix dla serialu „Ranczo”,
    2006, Gdańsk, VII Festiwal Dobrego Humoru, Najdowcipniejszy Serial Komediowy: „Ranczo”
  • 1998, Katowice, udział w I Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Reżyserskiej „Interpretacje” ze spektaklem „Nasze miasto”
  • 1998, Katowice, „Złota Maska” za reżyserię opery komicznej „Boccaccio” Suppégo w Teatrze Muzycznym
  • 1996, Warszawa, nagroda Akademii Teatralnej za osiągnięcia w pracy pedagogicznej
    1994, Łódź, „Złota Maska” za najlepszą reżyserię sezonu („Zemsta nietoperza” Straussa w Teatrze Muzycznym)
  • 1993, Warszawa, „Nagroda im. Korzeniewskiego” przyznawana przez Ministra Kultury i Sztuki za „wybitne osiągnięcia w dziedzinie reżyserii”
  • 1987, Płock, „Srebrna Maska” za najlepszy spektakl sezonu