Halo, Hans!

2007

www.halohans.tv

www.rosedor.com

* Serial tv
* Produkcja: Polska
* Rok produkcji: 2007
* Premiera: 2007. 12. 01
* Gatunek: Komedia
* Dane techniczne: Barwny. 13 odcinków. Okres zdjęciowy 18 lutego – maj 2007.
„Halo Hans” jest pierwszym polskim sitcomem historycznym, który nawiązuje do „Stawki większej niż życie”. Nie jest to jednak kontynuacja ani parodia kultowego serialu. „Halo Hans” opowiada o dziwnych i szalonych przypadkach Hansa Klopssa, uwikłanego w szereg najróżniejszych intryg: miłosnych, politycznych i obyczajowych. Jak na prawdziwego bohatera przystało nie szczędzi on wysiłków by pomóc bojownikom podziemia, światowej koalicji antyfaszystowskiej, Rządowi RP na uchodźstwie oraz, albo przede wszystkim pięknym kobietom odwiedzającym Generalną Gubernię w tajnych misjach.
* Reżyseria: Wojciech Adamczyk
* Reżyser II: Aleksander Gawek, Mariusz Bieliński
* Scenariusz: Michał Sagatowski (odcnki: 1, 4), Mariusz Polaczek (odcinki: 1, 5, 7, 11), Jolanta Hartwig-Sosnowska (odcinki: 2, 10), Krzysztof Kajko (odcinki: 3, 6), Doman Nowakowski (odcinki: 4, 8, 12-13), Patryk Gołębiowski (odcinki: 9), Grzegorz Łoszewski (odcinki: 11), Wojciech Adamczyk (odcinki: 11)
* Współpraca scenariuszowa: Wojciech Adamczyk (odcinki: 1-7), Mariusz Polaczek (odcinki: 8, 10, 12-13)
* Scenografia: Janusz Sosnowski
* Scenograf II: Jacek Czechowski
* Dekoracja wnętrz: Wiesława Chojkowska
* Rekwizyty: Grzegorz Giercuszkiewicz, Piotr Taborski, Łukasz Pypno
* Budowa dekoracji: Prodekor
* Kostiumy: Elżbieta Radke, Elżbieta Ciszewska, Lidia Oleczek
* Muzyka: Henri Seroka
* Orkiestracja: Krzysztof Herdzin
* Konsultacja muzyczna: Małgorzata Przedpełska-Bieniek
* Udźwiękowienie: Renata Gontarz
* Montaż: Marek Król, Milenia Fiedler
* Charakteryzacja: Kinga Królikowska, Katarzyna Wilk
* Fryzury: Grażyna Jakubczak
* Public relations: Marta Starz-Lipecka
* Casting (reżyseria obsady): Ewa Andrzejewska, Agnieszka Kamela
* Wóz transmisyjny: Gintaras Sabaliauskas, Andrzej Czapkowski, Ramunas Bradaitis, Alvydas Bagvilas, Vladimiras Glankinas, Stasys Żemaitis, Skirmantas Bradaitis
* Konsultacja: Zbigniew Mikiciuk (historyczna)
* Postprodukcja: Media City
* Kierownictwo produkcji: Paweł Biniek
* Kierownictwo produkcji II: Ewa Borguńska, Maciej Lipiński
* Kierownictwo planu: Maciej Lipiński
* Dyżurny planu: Michał Karulewski, Marcin Korpowski
* Współpraca realizatorska: Janusz Ajchel, Maciej Bodecki, Janusz Bykowski, Jerzy Dzięcioł, Małgorzata Gajzler, Elżbieta Gawarska, Ewa Kowalik, Katarzyna Kowalik, Bogusław Krawczyk, Łukasz Kobrzyński, Marcin Luciński, Andrzej Maleszewski, Dominik Nowakowski, Tomasz Poszwiński, Jerzy Prożogo, Krzysztof Szaro, Mariusz Słocki, Krzysztof Wellman, Karolina Wierzbowicz, Marian Wolski, Jerzy Zduńczyk, Iwona Żurek
* Producent: Maciej Strzembosz, Dorota Hawliczek, Paweł Biniek
* Produkcja: Studio A
* Zlecenie: Polsat (telewizja)
* Obsada aktorska: Bartek Kasprzykowski („Karol” vel „Jan Kos” vel Hans Klopss, agent J-24), Piotr Pręgowski (Hermann Brudner), Cezary Żak (pułkownik Jabłuszenko; w odcinku 12 także jego brat Stiopa), Tamara Arciuch („Piękna Nieznajoma”: pułkownik Pietropawłowskaja (odc. 1), historyczka sztuki Anna (odc. 2), Uma Frigidfjordsen (odc.3), Barbara Badaccioni, węgierska aktorka (odc. 4), Ryfka Goldstein – łączniczka „Modelka” (odc. 5), Hiszpanka (odc. 7), Irina Preobrażenskaja (odc. 8), obersturmfuhrer Berta Strumpfle (odc. 9), Elżbieta Baczko, strzykacz ze Lwowa (odc. 10), „zakonnica” z Londynu (odc. 11), piękna niznajoma (odc. 12), fałszywa „Joanna” (odc. 13)), Katarzyna Galica (Hilda Klopss, żona Hansa), Małgorzata Socha (kelnerka Marianna Skowrońska, łączniczka „Jasna”), Grzegorz Wons (Adolf Kaput, szef knajpy „Paradis”), Bogdan Kalus (von Slodovy), Krzysztof Szekalski (wartownik), Piotr Siejka (wartownik), Anna Maria Buczek, Beata Chruścińska, Bogdan Daniszewski, Witold Bałusz
źródło: filmpolski.pl

RECENZJE:

„Halo, Hans!”, 2007

„Hans Kloss wszystkich szpiegów to jest boss”, Gazeta Wyborcza, 14 grudzień 2007
W serce wroga straszny cios. Wodzi wszystkich za nos, choć od śmierci o włos – nabijał się z J-23 zespół Dzieci Kapitana Klossa. Ale w pełni potencjał humorystyczny „Stawki większej niż życie” wykorzystano dopiero teraz.

Pierwszy klaps na planie serialu „Halo, Hans!” padł wiosną ubiegłego roku. Klaps… W tym przypadku nie jest rzeczą oczywistą, że chodzi tylko o rozpoczęcie zdjęć. Klapsy będą również w nieco innym wymiarze. Całość przesycona jest bowiem seksem. Krótko mówiąc, większość żartów obraca się wokół … no wokół tego właśnie. I to bez woalek. To dowcipy z gatunku mało wyrafinowanych, ale niezmiennie śmiesznych, zwłaszcza dla tych, których bawił brytyjski hit „Allo, Allo!”. O podobieństwie obu produkcji mówi się od dawna. Odnajdujemy je w klimacie i w doborze postaci. Jest mało rozgarnięty oficer gestapo, jest i knajpka, w której pod nosem Niemców dzieją się sprawy, o jakich właściciel, polski Rene, stara się nie wiedzieć.
O słuszności tych spostrzeżeń mogli się przekonać widzowie dwóch pierwszych odcinków. Premierowy oglądało ponad dwa miliony widzów, co jest sporym sukcesem. Tym, którzy przegapili start „Halo, Hans!”, należy się krótkie wyjaśnienie intrygi. Otóż dzielny agent J-23 ginie od wrogich kul. W tej sytuacji rezydent sowieckiego wywiadu ogłasza casting na kolejnego szpiega. AK zgłasza swojego człowieka Janka Klosa (sic!). Ten, udając oficera AL, ma przeniknąć do sowieckiego wywiadu, który umieści go następnie w Abwehrze. W ten chytry sposób AK chce za jednym zamachem zapewnić sobie dostęp do tajemnic wszystkich armii i wywiadów, oprócz japońskiego.
Pomysł parodii „Stawki większej niż życie” budził uzasadnione wątpliwości. Polskie sitcomy nie nie zawsze zasługują na tą nazwę, a zabawy z nazwiskami bohaterów (Hans Klopss czy Herman Brudner) też nie wróżyły najlepiej. Na szczęście wątpliwości rozwiała trzymana długo w sekrecie obsada serialu. Piotr Pręgowki, Cezary Żak, Artur Barciś, Grzegorz Wons – te nazwiska mówią same za siebie. Pewnym zaskoczeniem wydawał się Bratek Kasprzykowski (znany głównie z „Magy M.”) w roli superszpiega. Do Mikulskiego podobny wszak nie jest … A jaki będzie jego Klopss? – Po przeczytaniu scenariusza przyszedł mi na myśl Leslie Nielsen ze swoją grobową miną w najbardziej nawet absurdalnych sytuacjach – mówił aktor. I faktycznie, po rozpoczęciu zdjęć Kasprzykowski prawie wogóle się nie uśmiechał. Ale prawdziwym szokiem był widok Cezarego Żaka (pułkownik Jabłuszenko) z rudą czupryną. – Pan jest rudy – zdumiałem się. – Ale za to jeden – odpowiedział, nawiązując do swojego rozdwojenia w „Ranczu”. – Ludzie się zdziwią, co? – dodał i poszedł na plan.
A tam dzieją się rzeczy przezabawne. Aktorzy są w stanie z każdego, nawet najgłupszego dialogu, zrobić znakomity gag czy scenkę rodzajową. Tu się przydaje doświadczenie nabyte przez lata współczesnej pracy części ekipy przy „Miodowych latach” i „Ranczu”. Najwięcej zamieszania robi zawsze gotów do żartów Piotr Pręgowski (Herman Brudner). – Jakoś nie umiem się powstrzymać – mówi ze śmiechem. A ja smieje się, słuchając jego rozmowy z żoną Klopssa. Oczywiście o seksie. – Jeszcze nigdy nie byłem taką świnią jak tutaj – przyznaje z rozbawieniem.
Jak widać, twórcy „Halo, Hans!” nawet nie udają, że ich serial przemyca głębsze treści. Ale jeśli ktoś lubi po prostu się pośmiać i ma odwagę przyznać, że nawet głupi, ale dobrze opowiedziany żart bywa śmieszny – zapraszam przed telewizor.

Wojciech Krzyżaniak, „Gazeta Wyborcza”