Neil Simon

Drugi rozdział

Teatr TV

* Spektakl telewizyjny
* Rok produkcji: 1994
* Dane techniczne: 99 min.
Premiera: 12.12.1994
Neil Simon (ur. 1927), dramatopisarz, scenarzysta, trzykrotny laureat nagrody Tony („Para nie-para”, „Biloxi Blues” oraz za całokształt twórczości) od lat dostarcza przebojowych pozycji teatrom na Broadwayu, a krytycy filmowi zaliczają go do największych indywidualności kina w Stanach Zjednoczonych, obok Woody Allena, Mela Brooksa, Larry’ego Gelberta i Carla Reinera. W Polsce wzięty autor amerykański znany jest głównie z tekstów komediowych (w czerwcu 1994 Teatr TV pokazał „Manhattan poker”). Pisarz często czerpie inspirację do swoich sztuk z przeżyć własnych i najbliższych mu osób. Tak było na przykład w „Parze nie-parze”, gdzie prototypami głównych bohaterów byli brat autora Danny i jego przyjaciel Roy Gerber, a także w „Pamiętnikach z Brighton Beach” i „Broadway Bound”, gdzie Simon odwoływał się do czasów swojej młodości i pierwszych prób literackich, czy te w opowieści o szczęśliwych latach spędzonych u boku jego pierwszej żony, przedwcześnie zmarłej Joan Baim, zatytułowanej „Boso w parku” (głośna ekranizacja z Robertem Redfordem i Jane Fondą).
W „Rozdziale drugim” (1977) Simon nawiązuje do swego małżeństwa z aktorką Marshą Mason. W sztuce zawiera się wiele akcentów komediowych, lecz autor ma tu także ambicję ukazania związków między ludźmi w tonacji bardziej serio. Akcja rozgrywa się współcześnie w Nowym Jorku. Bohaterami dramatu są: pisarz, dwie aktorki oraz brat pisarza. Gdy nadchodzą chwile załamań wszyscy odczuwają potrzebę wsparcia ze strony rodziny i przyjaciół. Okazuje się, że nie wystarcza pomoc psychoanalityka, kiedy człowieka dopada prawdziwe nieszczęście – samotność, problemy małżeńskie, śmierć ukochanej żony, która powoduje u głównego bohatera stan głębokiej depresji. Dramatyczne przejścia i kryzysy psychiczne w sztuce znajdują swoje uzewnętrznienie w perypetiach tragikomicznych. Tworzą się nowe związki, niektóre przelotne, inne bardziej trwałe i z większymi szansami na przyszłość. Każdy z czworga bohaterów dostanie taką porcję szczęścia,na jaką go stać. [PAT]
Ekipa
* Autor: Neil Simon
* Przekład: Elżbieta Jasińska
* Reżyseria: Wojciech Adamczyk
* Zdjęcia: Jacek Mierosławski
* Scenografia: Teresa Gruber
* Współpraca scenograficzna: Zdzisław Kobyliński
* Kostiumy: Ewa Krauze
* Obsada aktorska: Piotr Fronczewski (George Schneider), Jan Englert (Leo Schneider), Agnieszka Kotulanka (Jenny Malone), Joanna Żółkowska (Faye Medwick)
źródło: filmpolski.pl