Neil Simon

Drugi Rozdział

Teatr Capitol w Warszawie

Druga szansa na szczęście

„Drugi rozdział” to tytuł sztuki wystawianej przez warszawski Teatr Capitol. Jej autorem jest Neil Simon, jeden z najlepszych dramaturgów Manhattanu, reżyserią polskiej wersji zajął się zaś Wojciech Adamczyk. Na scenie występują Daria Widawska, Tamara Arciuch, Bartek Kasprzykowski i Piotr Grabowski

„Drugi rozdział” to komediodramat opowiadający o dwojgu ludzi po przejściach, których połączyła młodzieńcza miłość. George to niedawno owdowiały pisarz w średnim wieku. Jego brat Leo koniecznie chce znaleźć mu partnerkę i dopina swego. Jenny to kobieta po trzydziestce, dopiero co rozwiedziona. George telefonuje pod numer zapisany przez Leo, myśląc, że należy on do bibliotekarki. W rzeczywistości dzwoni do Jenny. Tak zaczyna się ich znajomość, która po dwóch tygodniach prowadzi do ślubu. Okazuje się jednak, że w małżeństwie bohaterom nie układa się już tak dobrze jak wcześniej. Widzom nasuwają się pytania, czy tak szybka decyzja nie została podjęta zbyt pochopnie, czy związek bohaterów przetrwa. Odpowiedź na nie publiczność otrzymuje dopiero w finałowej scenie, która wprowadza typowy happy end. Na drugim planie rozgrywa się zaskakujący romans Faye i Lio. Sceny z udziałem tych postaci są zabawne, a jednocześnie przedstawiają poważne problemy dotykające ludzi w małżeństwie takie jak zdrada, rozwód, samotność.

Scena podzielona jest na dwie części: lewa strona to urządzone w starodawnym stylu, zaniedbane mieszkanie Georga, prawa to nowoczesne, nieskazitelnie czyste mieszkanie Jenny. Oba one znajdują się w Nowym Jorku, o czym świadczy widok miasta w tyle sceny. Mieszkania odzwierciedlają osobowości bohaterów, sugerując, że bohaterowie są przeciwieństwami, ale w pozytywnym znaczeniu – uzupełniają się wzajemnie.

Role aktorów wyraźnie są podzielone. Faye i Lio mają rozbawiać, a Jenny i George wprowadzają elementy romantyczne , smutne i wzruszające. Role Jenny i George’a są trudne, wymagają dużego oddania emocjonalnego. Aktorzy świetnie podołali zadaniu. Tamara Arciuch do tego stopnia wczuła się w swoją bohaterkę, że, kłaniając się po wzruszającej finałowej scenie, nadal miała łzy w oczach. George to postać targana różnymi emocjami, od smutku do wielkiej radości. Piotr Grabowski doskonale poradził sobie z tą rolą. Natomiast Daria Widawska i Bartek Kasprzykowski skutecznie rozśmieszają widownię.

Tytułowy drugi rozdział to próba ułożenia sobie życia na nowo przez bohaterów. Każde z nich jest po ciężkich przejściach, wspólne życie jawi się jako nadzieja na lepszy czas. Przedstawiona historia opowiada o tym, że w życiu zdarzają się złe rzeczy, bo po prostu tak się czasem ono układa. Najważniejsze jest dać sobie drugą szansę na szczęście i rozpocząć drugi rozdział w życiu.

Żaneta Ziółkowska
Dziennik Teatralny Warszawa
22 lutego 2012